2017-DMI-Badminton

DMI Forbundsmesterskaber i Badminton 2017

 

Onsdag den 29. marts drog 12 MA fra TRR af sted fra Aalborg mod Varde for at deltage i DMI i Badminton. Da vi nåede derned sluttede 2 MA fra 4 TPKMP i Næstved sig til følget og vi derfor op på 14 MA fordelt på 6 Fastansatte og 8 VPL

Onsdag aften gik med at få nøgler udleveret og en hyggelig gang aftenspisning med de andre deltagere i Officersmessen.

 

Aftenen blev sluttet af med en times træning i Varde Kasernes Idrætshal og selvom der heller ikke her er højt til loftet, blev der trænet godt igennem.

Torsdag morgen mødte vi alle friske op i Varde Fritidscenter til en god omgang Badminton, hvor forventningerne til medaljer høje. Efter en del omrokeringer i programmet grundet et par afbud, gik dagens program i gang og det startede som forventet godt for AKIF.

Den gode stemning blev dog afbrudt da en af vore spillere røg på Hospitalet i Esbjerg med hjerteflimmer, men heldigvis blev han udskrevet i slutningen af dagen, så han kunne komme med til Aalborg igen.

Med en lille times forsinkelse kom der gang i spillet igen, og da klokken blev 16, var alle spillere var godt brugte, da der blev spillet op til 9 kampe pr. spiller, men da den sidste kamp var spillet kunne AKIF se tilbage på placering i top 3 i næsten alle de puljer de havde deltaget i.

Klokken 1630 kørte den ene bus mod Aalborg, mens 4 af os tog til Esbjerg for at hente vores uheldige VPL.

Så klokken 2200 kunne vi ramme Aalborg kaserne efter en lang, hård og begivenhedsrig dag.

 

Resultaterne var som følger:

 

Række

Placering

Grad/Navn

Enhed

HerreDouble B-række

1. plads

KP Michael Falk Lange / KP Stefan Busk

 

1 LOGBTN / STAB

MixDouble

1. plads

MG Rasmus Rachnagel Christensen / MG Frederikke Bækgaard Rasmussen

5 HBUKMP

 

HerreSingle B-række

2. plads

KP Michael Falk Lange

1 LOGBTN

DameSingle

2. plads

MG Frederikke Bækgaard Rasmussen

5 HBUKMP

DameDouble

2. plads

MG Camille Balle-Petersen / MG Kamilla Jensen

4 HBUKMP

HerreDouble Veteran

2. plads

 

SG Steen Løjmand Møller / OKS-1 Michael Reed

2 LOGBTN

HerreSingle A-række

3. plads

MG Rasmus Rechnagel Christensen

5 HBUKMP

HerreSingle B-række

3. plads

OKS Laus Skovbjerg Knudsen

2 LOGBTN

Så alt i alt en super oplevelse med masser af god badminton. J

 

En meget brugt og lidt øm holdleder

Stefan Busk